Zima sa ešte riadne neprejavila

Publikované: 08. 02. 2018 07:00

Tohtoročná zima sa zatiaľ neprejavila v plnej sile, snehu na cestách nie je veľa, a tak sa mnohí pýtajú, ako využije čadčianska radnica peniaze ušetrené na zimnej údržbe. Šéf Mestského podniku služieb v Čadci Peter Lariš však v krátkom rozhovore upozorňuje, že zima je zradná a nie je len o „bielej perine.“
Ako vyzerá doterajší priebeh zimnej údržby?
Táto zima je špecifická tým, že vyzerá akoby asi nebola, ale v skutočnosti je.  Stačí sledovať teploty a stav vozoviek. V prvom rade musí byť zabezpečený dispečing, a to nepretržite, rovnako ako sú v pohotovosti vozidlá.
Máme uzavreté zmluvy s vodičmi, ktorí nám zabezpečujú zimnú údržbu, prostredníctvom externých zmlúv. Platíme im paušálne náhrady, aby si mohli vykryť základné platby do poisťovní. Teda otázka, či  ušetríme tento rok na zimnej údržbe je predčasná, aj v tom kontexte, že ešte nevieme, aká bude tohtoročná jeseň. Treba povedať, že náklady na zimnú údržbu sú vždy, bez ohľadu na to, či je sneh alebo nie.
Je pravdou, že výjazdy sypačov sú na cestách viditeľné.
Samozrejme, nízke teploty nám nedovoľujú nechať cesty neupravené. Toto je veľmi zradné počasie. Stačí, keď teploty klesnú jemne pod nulu a je šmykľavo. Mrzne a treba sypať ako keby padal sneh, možno aj viac.  K dnešnému dňu sme minuli veľa soli aj posypového materiálu.  Preto opakujem, to či ušetríme je predčasné sa pýtať, skôr si myslím, že nie.
Kedy príde k momentu, že už treba začať s posypom ciest. Čo to signalizuje?
Dispečeri kontrolujú stav vozoviek. Sledujú najdôležitejšie cesty – okruhy.  Presne vedia, kedy je čas. A zdrojom informácií sú samozrejme samotní obyvatelia, ktorí nás upozornia na kritické miesta.
Vráťme sa k paušálnym náhradám extérnych dodávateľov, ktorí sa hlavne v prímestských častiach starajú v zime o cesty. Táto prax tu nie je dlho.
Nie, začali sme s ňou minulý rok, pretože sme mali veľký problém zohnať ľudí a techniku. Mestský podnik služieb  nemá dostatok techniky a personálu, aby sme zvládli zimnú údržbu vo vlastnej réžii. Využívame teda ľudí, ktorí sú z jednotlivých prímestských častí a starajú sa tam o cesty. To je výhoda. Keď napadne sneh, nemusia sa presúvať cez celé mesto, do tej ktorej lokality. Poznajú svoje úseky a vedia, kde čo treba.

Dnes je: 26. 04. 2024 asdf