Čadca sa pripravuje na zimnú údržbu. Mestu aj tento rok pomôžu živnostníci

Publikované: 09. 11. 2017 11:00

Minulú zimnú sezónu sa  Kysučania sťažovať na sneh nemohli.  Všeobecne však platí, že nech je sezóna akákoľvek, na severe Slovenska treba byť na zimu pripravený už od októbra.
Mesto doplnilo zásoby posypového materiálu,  aj keď na prvý sneh ešte len čaká, 15. novembra spúšťa nepretržitý dispečing, na ktorý sa budú môcť obyvatelia kedykoľvek obrátiť.
Bez dobrej techniky údržba neexistuje.  V Čadci je pomerne zastaralá, v nejednom prípade na hranici životnosti. Mestský podnik  služieb Čadca využíva vlastné traktory, nákladné vozidlá, chodníkovú frézu či odhŕňač.
Na kompletnú zimnú údržbu si aj tento rok mesto najíma živnostníkov.  Technicky i personálne nedokáže vykryť celé územie mesta vo vlastnej réžii.
Radnica bude pokračovať v nastavených zmluvných podmienkach z minulého roka. Dlhé roky platila živnostníkom podľa počtu najazdených hodín, čo sa neosvedčilo, keďže posledné zímy bolo v Čadci slabé. Živnostníkom sa neoplatilo nasadzovať stroje a byť v neustálej v pohotovosti.
Už druhý rok bude preto radnica platiť subdodávateľom paušál 15 eur/deň bez ohľadu na to, či sú v nasadení alebo nie.  V prípade, že idú na výjazd, mestský podnik im  uhradí najazdené kilometre a hodiny bez paušálu.
Ak sa dostaví do Čadce riadna zima a chodníky a cesty budú zavalené snehom, technika vyráža. Pri zimnej údržbe môžu byť ale nápomocní i občania. Hovorí riaditeľ Mestského podniku služieb Ing. Peter Lariš:   „Potešilo by nás ak by vedeli a hlavne chápali to, že ak naraz napadne veľa snehu, nemôžeme byť hneď a  všade. Musíme sa riadiť plánom, ktorý schvaľuje mestské zastupiteľstvo. Problémy zvyknú spôsobovať i nezodpovední vodiči, ktorí svoje autá odstavia na kraj cesty, mimo vyhradené parkoviská, a tým blokujú prejazd odhŕňačom a sypačom. Ak chcú obyvatelia na niečo dôležité v oblasti údržby ciest upozorniť aj v čase kalamity, je dôležité, aby volali dispečing.“
Číslo pevnej linky dispečingu?  041/4323064 alebo mobil 0907819682.
Tento rok sa do plánu povinnej údržby dostali i prímestské oblasti. Aj keď ani v minulých rokoch ich radnica nevylučovala, robila tak na  základe dobrovoľnosti. Túto sezónu sa mesto k povinnej údržbe v týchto oblastiach riadne zaviazalo.

Dnes je: 20. 04. 2024 asdf