Čadca ozelenela, kosci sú v jednom kole

Publikované: 09. 06. 2015 13:45

Máj a jún sú najintenzívnejšie mesiace, keď tráva rastie astronomickou rýchlosťou. Kým stihnú krovinorezci dobehnúť na koniec „zeleného“ cieľa, môžu začať s kosením odznova. Na chalupách zvykneme vybrať kosačku každú sobotu, samosprávy majú situáciu ťažšiu. Mesto akým je Čadca, stojí jedno kolo kosenia niekoľko tisíc eur, 4-5 kôl do roka vyberie z rozpočtu niekoľko desaťtisíc. Nie je preto ľahké pre mesto držať krok s bujnou vegetáciou. Treba priznať, že kosenie je ale nevyhnutnosťou nielen pre dobrý pocit verejných priestranstiev, ale predovšetkým pre ochranu alergikov pred peľom a prachom. Dôležitý je i zber pokosenej trávy. Ak ostáva dlho nepovšimnutá ležať na zemi, pod vplyvom vetra je efekt mizivý. Ak sa objavia lokality, ktoré ostanú nepokosené, alebo ostatne na zemi pokosená tráva, upozornenie od občana je pre mesto a mestský podnik prínosom.

Pripomeňme, že pravidelné kosenie podlieha harmonogramu a občania musia byť trpezliví. Prioritou je centrálna mestská zóna, kde sa s kosením začína, pokračuje sa Májovou ulicou a potom smerom na sídliska Žarec a Kýčerka. Iné pravidlá platia pre mestské cintoríny. Hlavný, na ulici 17. Novembra, kosia nepretržite, ostatné podľa potreby. Mestský podnik Čadca využíva na kosenie vlastných zamestnancov a najviac študentov na dohodu. O Čadcu sa stará 16 koscov. Šiesti sú zamestnancami mestského podniku služieb, desiati pracujú na dohodu. „Verejnoprospešných“ využívajú hlavne na hrabanie suchej trávy.

Mesto má na starosti plochu v rozlohe 230 tisíc m2. Podľa šéfa Mestského podniku Čadca Petra Lariša, mesto ma k dispozícii 8 kusov vyžínačov, 2 kusy dvojkolesových a 4 kusy štvorkolesových kosačiek. K dispozícii sú i 2 vozidlá na odvoz trávy. K jarným prácam patrí i obnovenie výzdoby mesta. Rekonštrukcia osvetlenia však tohtoročné skrášlenie kvetinami obmedzila. Výmena stĺpov neumožňuje ich rozvešanie. Budúci rok ich osadia už do nových kvetináčov. Túto sezónu plánuje mesto skrášliť kvetinami Palárikovo námestie. Priestranstvo pred mestským domom už tretí rok spríjemňuje zelené srdce.

Dnes je: 23. 04. 2024 asdf